27 May 2009

AskoziaPBX в HP t5530 thin client

… или как една VoIP телефонна централа да оживее в тънък клиент

AskoziaPBX
e небезизвестна VoIP дистрибуция, която се основава на Asterisk 1.4 и FreeBSD 6.3. Заема по-малко от 15 MB и е насочена към embedded PC платформи с минимални изисквания от 200MHz CPU и 64 MB RAM. Изчистен web интерфейс, взаимстван от m0n0wall, ви позволява да менажирате основните функции на телефонната централа. Изключително лесна инсталация, без нужда от познания по *unix системи, безпроблемно превръща всяко едно PC в VoIP телефонна централа за малкия бизнес.

Защо в тънък клиент?

Защото е с изключително малка консумация – около 11-15 W, надежден HP хардуер доказал се във времето (без механично движещи се части), параметри отговарящи за натоварване до 10-20 потребителя* (в зависимост от брой едновременни разговори, използвани кодеци и т.н.), компактни размери и стилен външен вид.

HP t5530 thin client



Технически данни:
CPU Via Eden 800 MHz, 128 MB DDR SDRAM (16 MB е резервирана за video), 64MB Flash.
Вариантите за инсталация са два - на вътрешния АТА флаш или USB memory stick.

Като за начало е нужно да се настрои boot последователността от BIOS-a. Стартираме t5530 и чрез F10 влизаме в BIOS Menu. По подразбиране на първо място в списъка е USB, след което следва ATA Flash, но в зависимост от нуждите е редно да хвърлим един поглед и да настроим желаното.

Вътрешния ATA Flash изглежда така:

Това е сменяем mini ATA 44-pin DiskOnFlash 64 MB – което означава, че бихме могли да използваме по-големи капацитети носители с такъв пинаут, в т.ч. 1.8” или 2.5” HDD със съответния преходник. (разбира се за други нужди извън разглежданата инсталация на Askozia) Инсталацията върху ATA Flash може да се стартира през външен USB CD/DVD-ROM, но тъй като не искам да чупя съществуващия имидж на Windows CE и да си създавам последващи трудности – използвам USB Flash Drive.
Както разбрахте, имиджа заема 15 MB, така че вкарвам в употреба най-малкия USB flash, с който разполагам – Kingston 512MB.
В корпуса на t5530 има обособена зона с два вътрешни USB конектора, т.нар. Security USB, които могат да бъдат използвани, за да няма стърчащи USB устройства на гърба на тънкия клиент. Тъй като зоната не е електромагнитно екранирана е подходяща и за USB Wi-Fi NIC, което се поддържа от AskoziaPBX и я превръща във VoIP – WiFi Access Point. (за поддържаните модели се обръщаме към FreeBSD 6.2 supported hardware)


Инсталация върху USB memory stick

AskoziaPBX се дистрибутира като компресиран, цифрово подписан имидж. Флашване на носителя с този имидж е първата стъпка за запускане на системата. Лесния начин е с external USB CD/DVD-ROM и Live CD, но ако не разполагаме с такова устройство прибягваме към следната процедура:

Изтегляме: generic pc Askozia PBX image - от тук

За флашване на usb memory stick през Windows използваме Physdiskwrite 0.5.1, който можем да изтеглим от тук. Използваме програмата в команден ред:

C:> physdiskwrite [-u] [-d driveno] pbx-generic-pc-xxx.img

, където:

[-u] – флаг позволяващ запис на носители по-големи от 800 MB (използвайте при USB Flash drive по-големи от 512 MB)
[-d driveno] – указваме номера на устройството (можем да проверим номера предварително, чрез: C:> physdiskwrite /?)


В случая e: 1, т.е.

C:>physdiskwrite –d 1 pbx-generic-pc-1.0.2.img
(physdiskwrite и .img файла трябва да са в една и съща директория)

След приключване на процеса USB memory stick e готов за монтиране в тънкия клиент и стартиране на първоначалните настройки на AskoziaPBX, чрез клавиатура и монитор или през RS-232 конзола (9600/8/Parity:none/Stop bits:1/Flow control: hardware).

AskoziaPBX console setup
**********************
1) Interfaces: assign network port
2) Set up LAN IP address
3) Reset webGUI password
4) Reset to factory defaults
5) Reboot system
6) Ping host
7) Asterisk Console

В последваща статия ще разгледам подробно настройка на AskoziaPBX в примери със SIP Trunk към SpectrumNet и връзка на няколко модела хардуерни и софтуерни VoIP телефона.


2 comments:

  1. Can't wait to read your next article.

    Regards

    Boyan

    ReplyDelete
  2. ... don't be in such a hurry! Good things take time! :)

    Поздрави!
    Милен

    ReplyDelete

Note: only a member of this blog may post a comment.